Tepeköy Mahallesi. 4550 sokak. No:11. Kat:3 Daire:10 Torbalı / İZMİR

Çift terapisi / Evlilik terapisi nedir?

çift terapisi evlilik terapisi çift terapisinin amaçları evlilik terapisi izmir çift terapisi izmir

Bugün çift terapisi nedir? Evlilik terapisi nedir? Çift terapisinin amaçları ve evlilik terapisinin amaçları gibi konulardan bahsedeceğiz. Birçoğumuz bu konudaki terapi desteği için ” çift terapisi İzmir ” veya ” evlilik terapisi İzmir ” gibi Google aramaları sayesinde bu hizmete ulaşabilmekteyiz. Çift terapisi veya diğer adıyla evlilik terapisi , günümüzde en çok ihtiyaç duyulan terapi modellerinden birisidir. Yaşamsal şartların kişilerde oluşan olumsuz etkileri, iletişim becerilerinin günden güne yitirilmesi, ilişki içinde bulunan bireylerin günümüz çalışma şartları nedeniyle özel vakit yaratamamaları, pandemi süreci nedeniyle var olan yasaklara bağlı olarak sosyalleşme imkanının azalması vb. tüm etkenler bu terapi modelinin ihtiyacının artmasına sebep olmuştur.

Çift terapisi nedir? Evlilik terapisi nedir?

Çift terapisi ya da diğer adıyla evlilik terapisi, ikili romantik ilişkilerde her iki tarafında birbirleriyle olan problemlerin ya da anlaşmazlıkların çözümlenebilmesi adına uygulanan bir terapi modelidir. Çift terapisi / Evlilik terapisi sayesinde kişiler ilişkiye daha sağlıklı bir şekilde bakabilmektedir.

Peki kişinin içinde bulunduğu ilişkiye sağlıklı bir şekilde bakabilmesi ne demektir? Çift ya da evli olmak iki kişinin hayatlarının süregelen yolculuğuna yol arkadaşı dahil etmesidir. Ancak bu kişiler artık sadece ben diyebileceği ayrı bir yol değil , hayatını birleştirdiği kişiyle yeni bir ortak yol yaratabilmelidir. Fakat bazen kişiler biz diyerek ortak bir yolda ilerlemek yerine sadece ben düşüncesiyle devam ettiğinde bahsettiğimiz ortak yola giremiyor. Ayrıca ilişkide var olan diğer kişiye de bu yolu dayatabiliyor. İlişki problemleri içinde en sık gördüğümüz problemler buna bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Çift terapisi / Evlilik terapisi ise ” ben ” bakış açısına ek olarak ” biz ” bakış açısını da fark etmenizi sağlıyor. Bu konuya çift terapisinin amaçları / evlilik terapisinin amaçları kısmında daha detaylı değineceğiz.

Çift terapisinden kimler yararlanabilir

Evlilik veya flört dönemi gibi ilişki süreçlerin içinde bulunan herkes çift terapisinden yararlanabilir. Ayrıca bu terapi modelinin çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Bu alanlardan en yaygın olanlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Çiftler arası ilişkiler.
 • Boşanma süreçleri.
 • Evlilik içi problemler.
 • Aile bireylerinden birinin alkol ve madde kullanımı.
 • Aile içinde bulunan bireyin problemi ( Çocuk , ergen veya yetişkin).
 • Yas süreci.
 • Aile bireylerinin ve/veya tek bir aile bireyinin travması.
 • Kronik fiziksel rahatsızlıklar.
 • Ebeveynliğe hazırlık ve ebeveynlik süreçleri.
 • Göç eden ailelerin adaptasyon süreci.
 • Aile bireylerinin veya tek bir kişinin yaşantısal problemleri.
 • İş stresi.
 • Duygusal istismar.
 • Psikolojik şiddet ve/veya fiziksel şiddet.
 • Psikoseksüel zorlanmalar.

Bu ve benzeri daha birçok alanda bu terapi modeli kullanılmaktadır.

Çift terapisinin Amaçları

Çift terapisinin amaçları ‘ nı aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Çift terapisi / evlilik terapisi ; ilişkide yer alan her iki tarafında birbirlerine açıklamakta güçlük çekebileceği konuları güvenli bir alanda birbirlerine aktarmalarını sağlar. Bu sayede ilişki içi anlaşmazlıklara da sağlıklı bir şekilde çözüm bulmayı amaçlar.

Çift terapisi / evlilik terapisi, ilişki içerisinde var olan problemlerin daha da büyümeden dengeli bir seviye de kalmasını sağlayarak ilişkinin bitmesi ve büyük zararlar görmesi gibi durumların önüne geçebilir.

Yeme bozuklukları veya alkol madde kullanımı gibi konularda bireysel terapiden daha etkili olabilir. Çünkü aile bireylerinin desteği ile bu süreçler daha iyi yönetilebilir ve destek verilebilir.

Çift terapisi / evlilik terapisi sürecindeki kişiler psikolog tarafından sadece bireysel olarak değil ilişkide bulunduğu kişiyle olan davranışlarını da gözlemleyebilir. Bu gözlem sonucu görülen problemler ile danışan ve psikolog birlikte çalışma yürütebilirler.

Çift terapisi / evlilik terapisi bazı noktalarda bireysel terapiye dönüşüm sağlasa bile çoğu zaman ilişki içindeki tüm kişilerin çözümün bir parçası olması hedeflenir.

çift terapisi / evlilik terapisi nasıl yapılır?

Bu terapi modelini uygulamanın birçok farklı yöntemi vardır. Bazı görüşmelerde çiftlerin her ikisiyle aynı anda görüşme sağlanırken bazı zamanlarda ise ilişki içindeki kişiler ile ayrı ayrı görüşmeler sağlanabilir. Bu sürecin yönetimini psikolog doğru bir şekilde yapabilmelidir. Bu duruma bağlı olarak her seansa iki tarafında gelmesine gerek yoktur. Ancak psikolog bir sonraki seansın düzenlemesini yaparak çiftlere seans bitiminde bunun bilgisini vermelidir. Çift ve ilişki terapisi sadece ilişki içinde psikolojik bir problemi olan kişiye odaklanmaz. Bunun yerine ilişki içindeki her iki tarafa da odaklanarak psikolojik bir hastalığı olan kişinin de problemine destek verir.

Çift terapisinde bazı zorlayıcı durumlar da olabilmektedir. Eğer çift terapisine bir kişi katılmak istemez ise çok verimli sonuçlar alınamayabilir. Diğer yandan görüşmeler esnasında çiftler arasında tartışmalar ortaya çıkabilir. Önemli olan bu süreçte psikolog objektif ve yargılayıcı olmadan her iki tarafa da eşit yaklaşarak süreci yönetebilmelidir.

Bu terapi modelinde seans süreleri ortalama 8 – 24 seanstır. Ancak bu sayılar kesinlikle değişkenlik gösterebilmektedir. 8 seanstan az olan süreçler pek görülmemekle birlikte 24 seansın üzerine çıkabilen birçok durum söz konusudur. Bu seans sayısını etkileyen birçok önemli faktörler bulunmaktadır.

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel davranışçı terapi , ilişkinin içindeki bireylerin düşüncelerini ve duygularını çalışarak davranışlarındaki etkilerini görmelerine olanak sağlar. Kişiler düşüncelerindeki ve duygularındaki hatları fark ettiğinde davranışlarının da değiştiğini fark ederler. Düşünce değişimi odaklı bu terapi tekniği bireysel terapi de olduğu gibi çift ve evlilik terapisinde de oldukça etkilidir.

Diğer yandan eğer kişilerden birinde psikolojik anlamda bir hastalık durumu var ise bu gibi süreçlerde kişiye özel psikiyatrist yönlendirmesi ile ilaç kullanımı önerilebilmektedir. Bu ilaçlar kişideki rahatsızlığa bağlı olarak duygu durumu düzenleyici ilaçlar veya yine duruma bağlı olarak antipsikotik ilaçlar olabilmektedir.

Çift Terapisi İzmir / Evlilik Terapisi İzmir

Çift ve evlilik terapisi hizmetini almak isteyen kişiler internet üzerinden ” çift terapisi izmir ” , ” evlilik terapisi izmir ” gibi kelimeler ile arama yaparak birçok psikolog veya psikiyatriste ulaşabilirler. Ancak çift terapisi izmir veya evlilik terapisi izmir gibi aramalar sonucunda bulabileceğiniz kurumlarda hizmet veren psikologları iyi araştırmak oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kişinin çift ve evlilik terapisine dair aldığı eğitimleri , bu alana yönelik tecrübesi , süpervizyon sürecinin ne kadarının çift ve evlilik terapisi üzerine olduğu gibi konular hizmet kalitesi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Vita Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak Çift terapisi İzmir , Evlilik terapisi İzmir aramalarınızda bu hizmeti size en profesyonel şekilde uzman ekibimizle vermekteyiz. Bizlerden çift terapisi İzmir veya evlilik terapisi İzmir konusunda hizmet almak isterseniz sayfamızın ” İLETİŞİM ” bölümünden ulaşabilirsiniz.

bir yorum bırakın